آراداکس

طراحی و ساخت انواع ماشین آلات صنعتی

دیگ بخار خشکشویی

 

دیگ بخار خشکشویی

 

دستگاه دیگ بخار خشکشویی نوع دیگری از تجهیزات خشکشویی است که برای افزایش کیفیت عملکرد مراکز خشک شویی و شستشوی بهتر و عالی‌تر لباس‌ها، ملافه‌ها و انواع پتوها تعبیه شده است. دیگ بخار خشک شویی علاوه بر مصارف خشکشویی، در صنایع دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مجموع این دستگاه وظیفه‌ی تولید بخار از آب را دارد که در دو نوع تولید بخار خشک و بخار مرطوب کار می‌کند.

 

کاربرد دیگ بخار خشکشویی

دیگ بخار خشکشویی از دو جهت در مراکز خشکشویی مورد توجه قرار گرفته است. گزینه‌ی اول اهمیت آن در توانایی ضدعفونی است. این دستگاه قادر است انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها را از طریق تماس با بخار با فشار و دمای بالا از بین ببرد. این ویژگی سبب شده است از دیگ خشکشویی برای ضدعفونی لباس‌ها و ملافه های بیماران در بیمارستان‌ها، آسایشگاه‌ها و … استفاده شود. دلیل دیگر این است که اعمال بخار دما بالا از بین برنده‌ی چین و چروک‌های ایجاد شده در اثر شستشو است. قرار دادن لباس ها در دیگ خشکشویی منجر به اتو شدن راحت‌تر این لباس‌ها شده و در نهایت بدون آسیب رسیدن به بافت پارچه، آلودگی‌های موجود در لابلای الیاف آن به سادگی پاک می‌شود.

 

فاکتورهای مهم در خرید دیگ بخار خشکشویی

برای خرید دیگ بخار خشکشویی و نیز دیگر تجهیزات خشک شویی دو عامل کیفیت و قیمت باید به موازات هم مورد ارزیابی قرار گیرند. قیمت دیگ بخار خشکشویی به نسبت نوع دیگ، شرکت تولید کننده و ظرفیت آن متفاوت خواهد بود. از انواع این تجهیزات می‌توان به دیگ بخار ایستاده و دیگ افقی اشاره کرد. در خشک شویی‌ها غالبا از نوع دیگ بخار عمودی استفاده می‌شود. چرا که فضای عرضی کمتری را اشغال می‌کند. توان کاری دستگاه مسئله‌ی دیگری است که در هنگام خرید دیگ بخار باید به آن توجه شود. این مسئله به طور مستقیم بر قیمت دیگ بخار تاثیر گذار خواهد بود. در مجموع هرچه قدرت تولید بخار و فشار بخار تولیدی در این دستگاه بیشتر باشد، دستگاه پر توان تر بوده و به نسبت قیمت آن بالاتر خواهد بود. دیگ بخار اتوپرس باید از بازدهی بالایی برخوردار باشد. از طرفی دستگاه‌های ارزان تر اگرچه در ابتدا به صرفه است، اما به مرور هزینه‌های ناشی از تعمیر دستگاه بسیار بیشتر از هزینه‌ی دستگاه با کیفیت خواهد بود. بنابراین برای خرید این تجهیزات باید کیفیت آن در اولویت قرار گیرد. در واقع برای خرید دیگ بخار خشکشویی قیمت دستگاه را در یک کفه‌ی ترازو و کیفیت آن را هم در کفه‌ی دیگر قرار دهید. این دو فاکتور باید در یک تعادل نسبی با یکدیگر قرار گیرند. تا خریدار پس از مدت کوتاهی، به سود پایدار در کسب و کار خود دست یابد.

لازم به ذکر است که همواره خرید دستگاه‌های نو الزامی نمی‌باشد. بخصوص برای مشاغلی که در ابتدای مسیر هستند، می‌توان تجهیزات مختلفی نظیر دیگ بخار خشکشویی دست دوم را خریداری کرد و پس از مدت کوتاهی، از سود کار، اقدام به خرید تجهیزات با کیفیت‌تری نمود. این مسائل با ارزیابی شرایط مالی فرد و تحقیقات بازار انجام می‌شود.