آراداکس

طراحی و ساخت انواع ماشین آلات صنعتی

دیگ بخار و کاربرد های آن در صنایع

دیگ بخار و کاربرد های آن در صنایع | انواع دیگ بخار و بویلر ماشین سازی آراداگس

دیگ بخار از جمله تجهیزاتی می باشد که در صنایع مختلفی کاربرد قابل توجهی دارد و ما در مطلب دیگ بخار چیست؟ به توضیح مختری از آن پرداختیم.

 

کاربرد دیگ بخار در صنعت نساجی

دیگ بخار از جمله مهمترین و اصلی ترین بخش های مورد نیاز در صنعت نساجی می باشد که با استفاده از این تجهیزات در تمامی مراحل تولید به بخار یا آب گرم نیاز بوده و در صنعت نساجی به منظور تولید الیاف، چاپ، گرم کردن تجهیزات، رنگرزی، خشک کردن و حفظ دمای سیستم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

به طور کلی می توان گفت دیگ بخار یکی از تجهیزات جدایی ناپذیر در پروسه تولید انواع پارچه ها می باشد. صنعت نساجی یکی از صنایع پیچیده در زمینه تولید الیاف مصنوعی و طبیعی، انواع نخ، ابریشم و محصولات رنگی می باشد که بدون وجود بویلر تمامی فعالیت های این صنعت مختل می شود از این رو می توان دیگ بخار را اصلی ترین مهره فعالیت این صنعت دانست.

دیگهای بخار به صورت گسترده در فرآوری گیاهان نساجی مورد بهره مندی قرار می گیرند. با توجه به پیچیده شدن فرآیند تولید پارچه در سال های اخیر، دیگ های بخار از اهمیت بسیار بالایی در صنعت نساجی پیدا کرده اند. به این منظور شرکت های سازنده دیگ بخار در تولید انواع بویلرهای بخار و دیگهای آب گرم با ظرفیت و کیفیت های مختلف به فعالیت مشغول شده اند.

دیگ بخار و کاربرد های آن در صنایع | انواع دیگ بخار و بویلر ماشین سازی آراداگس

 

کاربرد دیگ بخار در صنعت کاغذ

از دیگر کاربرد دیگ بخار می توان به اهمیت استفاده از آن در صنعت کاغذ اشاره کرد که در پخت ورقه های چوبی و پخت مواد شیمیایی از بخار تولید شده در بویلرها استفاده می کنند که با ارسال بخار به محفظه خشک کن، رطوبت ورقه ها به طور کامل گرفته می شود. استفاده از بخار برای ساخت خمیر چوب با مواد شیمیایی کمتر الزامی می باشد هم چنین در گرم کردن مواد شیمیایی و سایر پردازش ها دارای کاربرد قابل توجهی می باشد. در حالت کلی می توان گفت از بویلر برای تهیه خمیر کاغذ، از بین بردن رطوبت خمیر، گرم کردن درام های خشک کن دوار به منظور خشک کردن کاغذ در صنعت کاغذ مورد استفاده قرار می دهند.

همانطور که می دانید در پروسه و روند ساخت کاغذ در پردازش ها از بخار بهره مند می شوند از این رو نیاز به بویلر برای تهیه بخار در این صنعت مشاهده می گردد. از کاربرد دیگ های بخار در صنعت کاغذ می توان به منبع آب گرم، گرمایش، تولید برق و غیره اشاره کرد. بخار را می توان یکی از مهمترین میوری محرکه صنعت کاغذ دانست که بدون وجود آن امکان تولید و طی کردن روند کاغذسازی غیرممکن می باشد که در تولید کاغذ می توان از زباله هایی چون ضایعات چوب و پوسته به منظور سوخت برای بویلرهای گاری و زیستی مورد بهره برداری قرار داد.

کاربرد دیگ بخار در هتل ها

همانطور که میدانید در راه اندازی و تاسیس هتل ها و مهمانسرا ها اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید انتخاب مناسب ترین روش برای سرمایش، گرمایش می باشد چرا که انتخاب بویلر مناسب در داشتن سیستم تاسیسات فنی هتل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در موفقیت کسب و کار تاثیر قابل توجهی دارد. میتوان گفت برای هتل ها استفاده از دیگ آبگرم و بویلر بسیار گزینه مناسبی بوده و از مزیت های استفاده از بویلر در هتل ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش هزینه ها
  • راندمان حرارتی بالا
  • حجم بخار بالا و با کیفیت

دیگ بخار و کاربرد های آن در صنایع

با استفاده از بویلر های آب گرم تولید شده بوسیله لوله ها پمپ شده و به سراسر ساختمان ارسال می شود که این موارد ارسال شده می تواند کویل های آب گرم در تجهیزات گرمایشی و واحدها انتقال هوا باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در print
Print
امتیاز شما به این مطلب :
5/5